Svatojakubská pouť - Santiago de Compostela

Napsal Mia Karmínová (») 21. 1. 2016 v kategorii Globálně vzato, přečteno: 1199×
santiago.jpg

Rozhodla jsem se, že Vám představím jeden z mnoha svých velkých snů. Nebo lépe řečeno plánů. Sen je to jen na počátku, než to naplánuji a dotáhnu pěkně do konce. To se se sny přeci dělá, že ano? :) Nebo já to tak dělám, sny se mají plnit.

Takže tady to je. Plánuji si pomalými krůčky cestu do Santiaga de Compostela.

Pěší pouť má hned několik tras, nejznámější ale je určitě ta, která vede z francouzských Pyrenejí a to je i ta, kterou bych se ráda vydala já. Je to nějakých cca 800km dlouhá tůra. Santiago-mapa

První zaznamenaná pouť byla už někde v desátém století, ale velký rozmach byl až ve století dvacátém. Z historických důvodů byla cesta jasná, mířilo se za ostatky sv. Jakuba, které jsou uložené v katedrále v Santiagu, proto se tomu říká i duchovní pouť.

Dnes už má člověk důvody různé, proč se vydat na cestu. Často to bývá jen láska k turistice, někdy tím chceme řešit nadváhu a často jde o myšlenky. 

Umíte si představit, co se vše může dít v hlavě, když jdete 800km pěšky a jen málokdy promluvíte s druhou osobou? Jdete, jdete a pořád jen jdete, slunce Vám pálí do zad i na hlavu, těžký batoh pomalu už ani necítíte a nohy jdou, automaticky jedna pořád před druhou a už ani nevíte, jestli vnímáte, že chodíte .. Myšlenky šrotují, jedna úvaha vyvrací druhou a mentální vývoj nabírá obrátky. Dost možná začnete právě na této cestě svět vnímat jinak, uvědomovat si jakousi podstatu a jak jsou určité starosti zcela zbytečné a směšné. 

A to je můj důvod, proč se chci na cestu vydat ... také mě velice láká představa, že potkám příjemné lidi různých kultur s různými impulzi k cestě a něco se dozvím i od nich.

A jak probíhá samotná pouť?

Po cestě jsou různé typy ubytoven. Bývají obecní, církevní a soukromé. Od toho se odvíjí i jejich cena. V průměru je to 10€ za noc. Jsou od sebe cca 20km, takže jeden den chůze. Většinou poutníci vyrážejí za svítání kolem čtvrté hodiny ráno a na další ubytovnu docházejí kolem půl druhé odpoledne. Později častokrát už bývá plno. 

Jak se pozná poutník? 

Santiago-boty

Poutník často nosívá jako symbol své cesty mušli zavěšenou na svém batohu. Všude se prokazuje průkazem, že na začátku cesty byl registrován a do téhož průkazu dostává cestou různá razítka a na konci své poutě osvědčení s počtem ujitých kilometrů.

Není nic extra výjimečného, že spousty poutníků nekončí v Santiagu de Compostela a vydávají se ještě cca o 70km dál na takzvaný konec světa Finisterru. Je to krásné místo s útesy na pobřeží. Doufám, že i tam mě nohy povedou, pokud ještě budou schopny vésti.

A teď pár inspirativních odkazů :)

Rozhodně můj nejoblíbenější autor, který ve spoustě svých děl čerpá právě z vlastního zážitku cesty do Compostely, je Paulo Coelho. Jedna z mnoha knih, která se týká Svatojakubské pouti je například Poutník - Mágův deník.

Velmi pěkný film, který Vám ukáže vlastně celou pouť už od Pyrenejí je The Way. V něm uvidíte i jak vypadají ubytovny a jak se dá cesta snést. 

...

Tak co, šli byste se projít? 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a pět