9. kroků k lepšímu světu

Napsal Mia Karmínová (») 8. 11. 2016 v kategorii Globálně vzato, přečteno: 1730×
plice.jpg

Společnými silami jde zvládnout mnohé, vlastně to je i vidět. Společně totiž ničíme naši planetu. Co takhle ji společně vyléčit?

Tady je jednoduchý a snad přijatelný seznam věcí, jak můžeme pomoci naší planetě a přitom nevybočit až tak z rutiny dnešního světa. Tohle opravdu zvládne každý a budou za námi vidět mílové kroky, když se do toho pustíme.

 1. OMEZENÍ PLASTŮ – Vezměme to zcela jednoduše. Když půjdeme do obchodu, stačí s sebou mít látkovou tašku. V případech, kdy ji zapomeneme doma nebo jdeme nakoupit nečekaně, místo ‚igelitky‘ koupíme tašku papírovou. Ano, je dražší, ale nepamatuji si, že pětikáble navíc někdy někoho zabila, takže já to risknu. Máme-li možnost si koupit pití ve skle, opět víme, jak zvolit, že? Nemusíme ze dne na den se zříci veškerého plastu. Postačí, když si na to občas vzpomeneme a zvolíme si správně. Každý krok správným směrem je velkým krokem, když je nás tolik.

 2. UTLUMENÍ POPTÁVKY PALMOVÉHO OLEJE – V první řadě nás vůbec nemusí zajímat výmluvy businessmanů, že to pochází z certifikované plantáže, jelikož i kvůli té je vypálen prales, zabito tisíce zvířat a zničeno obrovské množství nejdůležitějšího kusu přírody na planetě. Indonésie je známá tím, že je nejvíce zkorumpovanou zemí a vše se dá podplatit, takže nějaký certifikát na plantáž nemá váhu. Nezapomeňme, že palmáč není jen v jídle, ale i kosmetice, palivech..

 3. OMEZENÍ DOPRAVNÍCH PROSTŘEDKŮ – Tohle je zrovna krásné multifunkční téma. Jde jen o to, aby když to bude trošku možné, jsme místo auta sedli na kolo nebo šli pěšky. Budeme zdraví, štíhlí a vitální. Ušetříme ovzduší od výfukových plynů, ušetříme přírodu od vrtů a dalších a dalších vrtů. Nebude potřeba tolik paliva, plastu, kovu, gumy…nic k pohonu aut nebo jejich výrobě.

4. RECYKLACE – Tady k tomu asi ani není, co dodat. Recyklace je jasná ze zřejmých důvodů. Neobnovitelné zdroje docházejí a ničí se kvůli nim spousta přírody. Když budeme recyklovat, nemusíme ničit stále další a další kusy naší půdy pod nohama. Často slyšíme kolem sebe, že někdo nerecykluje, protože to nakonec stejně smíchají dohromady. A co? Někomu z nás snad upadne ruka, když vyhodíme odpadky tam, kam patří i tak?

 5. OMEZENÍ SPREJŮ – Ačkoliv se ozonová díra už uklidňuje, pořád nemusíme do toho vzduchu vypouštět vše a následně to dýchat. Každopádně je potřeba dbát tedy i na tu ozonovou díru.

 6. ŠETŘENÍ VODY – Je to zcela nezbytné, ač si myslíme, že je vody všude dost. 97% vody je slané, 3% sladké. Jenže z těch tří procent jsou 2% v podobě ledu. Takže máme 1% potenciální pitné vody na celou planetu. Ve spoustě rozvojových zemí je velký nedostatek pitné vody a na planetě hrozí vyčerpání zásob pitné vody do budoucna.

 7. TISKNOUT S ROZUMEM – Odkud se bere papír už určitě víme všichni a že stromy jsou nesdílnou součástí Země víme též. Tak se ptám, je vše, co vytiskneme na papír, tak nutné vytisknout? Mysleme na ty lesy, oni nám to vrátí.

 8. O CIGARETU DENNĚ MÉNĚ – Zní to směšně, ale když si každý kuřák dá jen o jednu cigaretu méně než je denně zvyklý, v globálním měřítku je to obrovský rozdíl pro naše ovzduší a zase se mu trochu uleví. Vlastně jak tomu ovzduší, tak i tomu člověku J

 9. OMEZENÍ HOVĚZÍHO – Tohle téma je zrovna opravdu krásně popsané v dokumentu Je s námi konec? od Leonarda DiCapria. Jde o to, že v první řadě když kráva přežvykuje, vychází jí z huby plyn, který škodí atmosféře a jelikož pro maso a mléčné produkty toto zvíře chováme ve více než hojné míře, není to už v pořádku. Dále jde o spotřebu vody a potravy, kterou má. Zabírá to velké plochy, které mohou sloužit na potravu pro člověka. Nechcete-li být vegetariánem/veganem, vyhněte se alespoň tomu hovězímu a i tím pomůžete planetě.

Je to opravdu jen jednoduché stručné shrnutí velké problematiky světa, ale sami vidíte, že s tím jde pohnout. Začněme u sebe, neukazujme na lidi, jak jsou hrozní a že se mají konečně probrat. Jen jim pojďme příkladem. Věřte, že i malý krůček je velký, když ho udělají všichni.

Souhlasíte se mnou? Sdílejte a šiřte to. Společně dokážeme nemožné.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Zewotanus z IP 188.175.112.*** | 16.3.2017 15:12
Na toto téma by se dalo krásně rozepsat a uvést spousty praktických rad a detailů, které ve výsledku dělají hodně a právě když začneme u sebe. Všechno je to však na člověku jak s čím zachází. Ono i ten plast se dá vyrobit, používat dokud se nerozbije a pak ho zrecyklovat. Ano plasty jsou špatné, spousta z nich uvolňují nepěkné látky do našich těl a poté i do přírody.  Třeba takový sáček, když už někdo má raději ty umělé sáčky, tak si přeci může brát do kapsy a pak si tam to pečivo v obchodě znovu dát. Oni taky něco vydrží než se roztrhají a opotřebují.  Další věcí, kterou si tu nezmínila a je potřeba jsou živnostníci, řemeslníci, lokální prodejci. Když se podíváme na to jak na naší matce zemi nesmyslně jezdí výrobky sem a tam, než se k nám dostanou, většina z nás si asi klepe na čelo, co je to za blbost. Dalo by se říci, že spousta našich produktů nacestuje víc než velká část lidí! Což je sakra problém, protože při tom se vypouští tuny škodlivin z výfuků a továren, které vyrábí dopravní prostředky a díly pro ně. Dříve byla vesnice soběstačná jednotka, která obchodovala s vedlejšíma vesnicema a žili slušný život. Dnes "potřebujeme" produkty ze vzdálenosti tisíců kilometrů. Věřím že obzvláště zde v místě "Zlatých Českých ručiček", nepotřebujeme čínské šmejdy co se do roka rozpadnou. Máme velký potenciál abychom si sami vyráběli vše co potřebujeme. Nejsem proti dovozu, ze zahraničí, ale mělo by se dovážet s rozumem. Třeba jsem pro dovážení kvalitních sypaných čajů. Ale jsem proti dovážení např. sporáků. Měli jsme několik firem, které vyráběli kvalitní české sporáky, přímo zde v republice a teď je nutné je dovážet(bohužel zas z velké časti z číny).  Nechci se tu nějak moc rezepisovat, už tak jsem asi napsal hodně smile Ty jistě víš o čem mluvím a možná že v nějakém z dalších článků o tom šíreji napíšeš. Každopádně odvádíš skvělou práci. Jen tak dál. Společně naší matku přirodu ještě můžeme zachránit smile
Mia Karmínová | 16.3.2017 15:25
Ahoj, děkuju Ti moc smile ... máš naprostou pravdu. A psát by se o tom dalo více a více...... hlavní je ovšem začít něco dělat a ne jen diskutovat, tak hurá do toho smile
Zewotanus z IP 188.175.112.*** | 16.3.2017 15:54
Máš pravdu, diskutovat o tom jen lehce, abychom nespadli do uzavřeného kruhu, kde se furt jen diskutuje. Hlavní je konat. Konat v souladu s přírodou smile Přeji ti krásný slunečný den.
Jirka z IP 193.164.219.*** | 8.12.2020 08:47
Dobrý den, na tohle téma by se dalo opravdu hodně diskutovat. Ale myslím že vhodnější jsou činy i když se jako jedinec můžete snažit něco s tím dělat ale tak většinu mají na svědomí všechno větší korporace co kácí a vypalují pralesy kvůli palmovému oleji. Třeba kdyby se vyráběl nějaký reciklovatelny plast to by taky dost pomohlo. My doma třídíme odpad a snažíme se nekupovat plastové obaly dobré jsou třeba bezobalove obchody. A takové mikrotenové sáčky tasky.cz/product-category/hotove-produkty/ sacky/mikrotenove-sacky/ používáme třeba 10x než nějaký vyhodime.
Eliška z IP 77.242.90.*** | 26.11.2021 18:00
Všechny tipy jsou určitě dobrým krokem, jak pomoci naší řekla bych dost zubožené planetě. Moc za ně děkuji a opravdu je dobré je takto šířit dál :) Z dalších rad mě třeba napadá tato metoda - https://epilace-laserem.cz, dojde tím totiž k omezení spotřeby plastů v podobě žiletek a obalů od ostatních přípravků a navíc i k ušetření času :)
Eliška z IP 77.242.90.*** | 26.11.2021 18:02
Ještě funkční odkaz :)<ahref="https://epilace-laserem.cz/">tady</a>
Eliška z IP 37.48.43.*** | 30.11.2021 09:40
<a href="https://epilace-laserem.cz/">ZDE</a>


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a tři