Proč bez masa?

Napsal Mia Karmínová (») 5. 4. 2016 v kategorii Deník mé duše, přečteno: 1295×
crop-686296-shutterstock-193434500.jpg

Přemýšlela jsem a napadlo mě, že nějakým způsobem zkusím sjednotit mé domněnky a důvody, proč jsem se rozhodla jíst tak jak jím.

Ono to není tak jednoduché o sobě říci, do které skupiny se vlastně řadím. Nejsem zrovna nějakým  zastáncem škatulkování, ale dejme tomu, že nejblíže mám k pescetariánovi. Ten totiž podle všeho jí z masa jen ryby a mořské plody a přitom se mléčným produktům nevyhýbá.

Já rybičky jím, a mořské plody přímo miluju. Popravdě mi ale poslední dobou už začíná trošku vadit i ta ryba. Moje cesta se pořád vyvíjí a hledám takový nějaký idální směr a správnou cestu pro mě. Ta cesta, která je správná pro mě, nemusí být správná pro vás, pochopitelně. Celé tohle je o tom, jak to cítíte vy a co vám osobně dává smysl. 

Chápu, že na toto téma má každý svůj názor a argumenty. Já se s nikým přít nechci, jen vám ukazuji ten můj pohled.

Jiné než rybí maso nejím, ale tuším, že to ještě není definitivní postoj. Věřím, že člověk je býložravec, který je v nouzi schopen přežít na mase. Naše čelist, žaludek i střeva napovídají spíše bezmasé stravě. Každopádně ve chvíli, kdy není přístup k takovéto potravě, naše tělo je schopno přežit i na té živočišné. Nám byla nadělena možnost volby, kdy si můžeme sami zvolit, kterou stravu tělu poskytneme. Přijde mi tím pádem více než logické volit takovou, která nikomu neublíží a rozhodně nevezme život. Já mám možnost volby!!! A proto volím radši rajče místo steaku, kvůli kterému musela umřít kravička. 

Určitě jsem zastáncem názoru, že když už to maso jíst vážně i přes to vše chcete, tak je určitě lepší volbou nějaká malá místní farma, kde dostanete maso v bio kvalitě z místního chovu. Pro vás bude mít určitě lepší chuť a pro zvíře je důležité, že alespoň nebylo mučeno ve velkochovu. Na malé farmě mají zvířata šťastný život, volný výběh a lásku kolem. Podporování velkochovu je hrozné peklo. Tam zvířata neuvěřitelně trpí.

Vegani tvrdí, že zvíře trpí i kvůli mléku (tzn. jogurtu, tvarohu, smetaně...) a vajíčkům a že pro nás není přirozené to jíst. Já s tím tak úplně nesouhlasím. Myslím si, že to rozhodně přirozené není, samozřejmě nejsme telata ani mláďata, abychom pili kravské (nebo jiné živočišné) mléko, to je jasné. Je to naopak rozhodně proti přírodě. Ale nemyslím si, že by to tělu nějak ublížilo, když bude konzumovat mléčné produkty. Rozhodně nejsem proti jejich přijímaní, ale jsem proti kupování jich z obchodu jiného než farmářského, protože to opět jen podporuje velkochovy, kde jsou zvířata mučená pořád a pořád dokola. 

Takže já to dělám velmi jednoduše. Koupím si mléko pouze z takové farmy (ve farmářských obchodech máte velký výběr různých farem a produktů), kde si jsem jistá, že je se zvířaty zacházeno s láskou a kde neseberou mláděti mléko jen proto, aby mohli vydělat peníze na mléce, sýru, jogurtu.. rozhodně má mládě přede mnou přednost, je to jeho mléko!! Ale jak říkám, tělu to dle mého neškodí a nic proti ničemu, když budu mít chuť na sýr, tak si ho dám. 2_3

Čas od času si ještě nějaké mléčné výrobky koupím v supermarketu (zcela minimálně, když třeba chci něco, co z farmářského nenahradím), ale velmi efektivně se mi to daří už odbourat a uspokojit potřeby v těch farmářských obchodech. Nic prostě není ihned, jsem teprve někde na své cestě a zatím vím, kam směřuji a za to jsem vděčná.

Co se vajec týká, tak u těch už vůbec nesouhlasím, že bychom je neměli jíst. Naopak si i myslím, že je to jedna z naší nejzákladnější stravy. Jen si je opět nekoupím z velkochovu, kde mají slepičky polámaná křídla a jsou týraná. Vejce jím, když ho seženu od známých, kamarádů a kolegů, kteří mají slepice na dvorku. Slepici přeci nijak neublíží mi dát vajíčko. Nemučí se kvůli mně. Je to pro ni naopak přirozené snášet a ona ho k ničemu nepotřebuje. Samozřejmě v době, kdy budou kuřátka, tak to je zase o něčem jiném. Každopádně je to pro nás čistá přírodní bílkovina, která podle mého názoru, zapadá do potravního řetězce. Kdyby to bylo tak nepřirozené, proč by to jedla například kuna?

Jinak já se stravuji celkem dost zdravě, ale vůbec se nebojím si někdy ulítnout. Takže s pizzou, čokoládovými tyčinkami (bez  PO) nebo dorty si hlavu nelámu, pokud to není každý druhý den. Stejně tak si nelámu nijak závratně hlavu tím, že si dám v restauraci nebo na návštěve mléko nebo sýr ze supermarketu. Já zatím jsem prostě na cestě a k dokonalosti je daleká, však doufám ale, že namířená :) 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Nýdnol z IP 90.181.184.*** | 15.9.2016 13:00
Ahoj Mio, právě jsem díky tvému čtění zjistil, že jsem pescetarián. Ani jsem netušil, že takový výraz existuje. smile
PS: promiň za hodnocení, chtěl jsem dát za jedna. Jsen zdegeneroán z čsfd
Mia Karmínová | 15.9.2016 13:13
V pohodě, já sama nevěděla, že to existuje, až mi jednou kámoš oznámil, že je to pescetariánství ... pak teprve jsem trošku zagůglila. Ale tohle škatulkování.....spíš kašlat na tabulky a dělat, co cítíme smile
Nýdnol z IP 90.181.184.*** | 15.9.2016 13:33
Jo, s tím škatulkováním souhlas, hlavně ostatní  se toho vždycky rádi chutnou. A já rád řikám, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a deset